Jak si lidstvo bez hmyzu ani neškrtne

Že mravenci pasou a dojí svůj dobytek mnohonásobně delší dobu, než lidé, to už určitě víte dávno. Ale to víte, jak hovniválští imigranti zachránili Austrálii od totálního zahlcení kravinci? A věděli jste, že cikády umějí nasčítat docela velká prvočísla? Mimochodem, že i celého světa sežerou každý rok dvoutisíckrát více (na hmotnost) hmyzího masa, než váží všichni lidé na planetě, to jste tušili? Všechno, co byste se kdy chtěli zajímavého dozvědět o hmyzu, nejspíš aniž byste to tušili, se můžete dočíst v knížce norské entomoložky a vysokoškolské učitelky Anne Sverdrup-Thygeson, která vyšla pod názvem Planeta hmyzu v loňském roce v nakladatelství Kazda.Planeta-hmyzu-banner-2048-x-2048-px-02

Název Planeta hmyzu se zdá být z lidského pohledu slušnou nadsázkou. Vždyť jakápak planeta hmyzu, když přece planetu ovládá svými vynálezy, technologiemi, politikou i vším možným dalším člověk? V téhle knížce ale zjistíte, že bez hmyzu bychom ani my lidé nedokázali být tam, kde jsme, dojít tam, kam jsme jako civilizace dospěli, ani dosáhnout toho, čeho běžně dosahujeme.

Sverdrup-Thygeson čtenáře bohatě zásobuje množstvím netušených zajímavostí z hmyzího světa i jeho propojení s tím našim světem lidským. Zároveň je knížka ale varovná. Zatímco lidí přibývá, hmyzu co do počtu jedinců, ale také druhů, ubývá. Ve spojení se skutečností, jak moc je lidstvo na hmyzu a jeho druhové rozmanitosti závislé a jak málo si to běžně uvědomujeme, je to čtení v horším případě místy poněkud smutné, v lepším případě ale inspirativní. Po přečtení možná dozná změn čtenářův osobní vztah k mravencům, vosám, neřkuli takovým rodům, jako jsou třeba roupci.

Žádná vědecká publikace, ale pěkné a každému srozumitelné čtení o věcech zdánlivě zbytných, ve skutečnosti však zásadních. Karel Čapek by se jistě začetl moc rád, kdyby mohl. A spoustu přečteného by možná zakomponoval do své divadelní hry (která je tedy vlastně o lidech) Ze života hmyzu. Začtěte se taky, stojí to zato.

Snad jediný malý povzdech závěrem – u této knížky speciálně bych velmi ocenil fotografie či jiné ilustrace. Textu by vyobrazení hmyzích druhů, o nichž je právě řeč, vyloženě slušela.

© Jakub Kašpar

Design Shoptak.cz | Platforma Shoptet