Tajuplný svět virů a bakterií - napínavé čtení pro děti i dospělé

Víte, jaké nemoci způsobuje Helicobacter pylorí, Clostridium tetaní, či virus Epstein - Barrové? Chcete se dozvědět, na jaké nemoci vlastně existuje očkování? Zajímáte se o to, jak se vyrábí jogurty, sýry a další mléčné výrobky? Na tyto a ještě mnoho dalších otázek vám odpoví Karsten Brensing a Katrin Linkeová, autoři knihy Tajuplný svět virů a bakterií.

V úvodu naleznete informace o tom, jak na nás viry a bakterie působí, co způsobil jeden koronavirus na celém světě a proč jsou tyto mikroorganismy důležité pro náš život, a že nám vlastně jen neškodí.

Kniha je rozdělena na 3 části. V té první autoři detailně popisují jednotlivé viry, bakterie, houby i mnohobuněčné organismy. To jak vlastně žijí, jak vypadají, jaké nemoci způsobují, ale jak je lze využít i v náš prospěch, jak vlastně vznikl život, něco z historie původu nemocí.

V další části knihy se dozvíte, co je to pandemie, jak vzniká, jak nad nemocemi vyzrát, jak je to vlastně s hygienou, proč někdo onemocní a jiný zase ne, co je to imunita, co jsou antigeny, protilátky, či rezistence, dále jaké máme očkování a jaké léky můžeme při nemocech užívat.

V té poslední části autoři připravili zajímavosti o tom, v čem nám vlastně tyto mikroorganismy mohou být prospěšní, co to znamená mikrobiom. Dále také, co nám vlastně přinesl lock down i koronakrize. Na konci knihy je k dispozici rejstřík odborných termínů, nemocí, které usnadní orientaci v knize, také odpovědi na otázky a seznam použité literatury.

Tato kniha mě zaujala už v nabídce na webu vydavatelství a přála jsem si ji přečíst. Hned po prvním otevření jsem se naprosto ztratila. Kniha je opravdu báječná. Čtení a prohlížení jsem si užila od začátku až do konce. Je plná zajímavostí ze života mikroorganismů. Těch, kteří nám způsobují nemoci, ale i těm, co nám pomáhají při výrobě různých mléčných výrobků. Líbí se mně obsahové zaměření, ale i formální stránka knihy.

Velké množství textu je doplněno humornými ilustracemi Nikolaie Rengera, které vám vykouzlí úsměv na tváři. Život virů a bakterií je naprosto fascinující a je úžasné, jak tito malí tvorové dokážou rozházet náš imunitní systém a způsobit různé nemoci. Knihu doporučím všem dětem, ale i dospělým, co se zajímají o tuto problematiku. Autoři se zaměřili i na informace o koronaviru, lockdownu i krizi, které bohužel budou patřit k naší historii.

Design Shoptak.cz | Platforma Shoptet