Mravenci, jak jste je ještě neviděli

 

BANNER_3_2048x2048_fcb_Mravenci_72dpi_RGB

Kniha je rozdělena do těchto kapitol: Mravenec lesní, Založení mraveniště, Stavba mraveniště, Vyzvědači, Budování cestiček, Potrava, Rozdělení práce a Přesun mraveniště.

 V té první se čtenáři dozví podrobnosti o stavbě těla mravenců, jejich nervovém systému, krevnímu oběhu, žlázách a mnohém dalším. Na stránkách se rýsují digitálně modelované hyperrealistické 3D ilustrace znázorňující i ty nejmenší detaily. Až se v nich musí člověk zorientovat, protože v některých případech zaujímají plochu až čtyř stran. Když jsem si prohlížela nákresy a pročítala popisky, říkala jsem si, že by takový počin byl skvělý pro lidské tělo.

Další digitální modely znázorňují například mraveniště a Armin Schrieb při jejich tvorbě vycházel z vlastních skic, autorských i posbíraných fotografií a vědeckých nákresů. V počítači tyto modely naaranžoval do scenérií a díky realistickému prosvícení jim propůjčil dokonalou scénickou atmosféru. V knize vysvětluje, že při vzniku knihy pro něj bylo zcela zásadní znázornit mravence a jejich okolí věrohodně a je pro něj velmi důležité, aby byli mravenci vnímáni jako živočichové, proto se zcela vědomě vyhýbá jakémukoli hrozivému vyobrazení. Přál by si, aby úspěch knihy přispěl k tomu, že se u veřejnosti probudí zájem o mravence a respekt vůči nim a že budou vnímáni jako živí tvorové, kteří si zaslouží naši ochranu.

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Vyhrajte unikátní knihu o mravencích

Kromě těchto unikátních nákresů mě zaujalo také mnoho dalšího, například informace o svatebním letu působícím na jednu stranu jako nějaký pohádkový výjev. Je to však docela drama! Dostalo mě také, že mladá královna se po neschůdné lesní půdě pohybuje jen obtížně, proto si nohama ulomí křídla, přičemž na kořenech křídel k tomu má speciální místo, kde ke zlomu dojde nejsnadněji. Také jsem nevěděla, že mravenci s plnými jedovými žlázami jsou pro ptáky jako je žluna nepoživatelní a ona je tak otírá o peří, aby je jedu zbavila. Tato metoda se nazývá namravenčování a využívají ji i jiní ptáci.

Mravenci představují opravdu jedinečnou publikaci a přála bych si, aby takových děl vznikalo více. Kniha je určena dětem od 10 let, ale myslím, že ji ocení především starší, a hlavně ti, které fascinují mravenci, nebo i technologie. Ty stránky totiž opravdu stojí za to a každý se nimi může pokochat a dozvědět se u toho mnoho nového nejen o těchto malých tvorech!

Armin_Schieb_autor_knihy_MRAVENCIArmin Schieb (*1982) vystudoval obor ilustrace se zaměřením na informativní ilustraci na HAW v Hamburku. Knižní projekt MRAVENCI – Život lesního společenství vznikl jako závěrečná práce jeho magisterského studia. Dnes pracuje jako nezávislý ilustrátor v Hamburku. Zajímají ho obzvlášť vědecká, technická a fantastická témata.

 

© Jana Langerová, Kultura21

Design Shoptak.cz | Platforma Shoptet