Nechte děti proniknout do světa vlků

3D_kniha_Vlci_72dpi_RGBAxel Gomille v první kapitole nazvané Návrat legendy popisuje, že smyslem této publikace je, aby generace dětí rozuměla vlkům lépe. „Zlý vlk existuje jen v pohádkách. Vlci se i nadále rozšiřují a je možné, že jednou budou žít i ve vaší blízkosti. Přál bych si, abyste na to byli dobře připraveni a abyste všem lidem, které návrat vlků trápí, nebo snad dokonce záměrně šíří nepravdivé informace, mohli předložit věcné argumenty. Tím totiž napomůžete toho, aby tyto šelmy v srdci Evropy mohly žít i v budoucnu,“ apeluje zde.

Začátek knihy se zaměřuje na mýty o vlcích, seznamuje čtenáře s vlkem obecným včetně informací o jeho výskytu, dále se věnuje vlkům a jejich příbuzným (mě překvapil vlček etiopský nebo dhoul). Následují kapitoly o smyslech a dorozumívání, lovu, nebo smečce. Alex Gomille dále prozrazuje, jak být vlkům na stopě nebo jak je na cestách s fotoaparátem. Dotýká se také pozorování vlků a problematiky spojené s vlky v sousedství lidí, což je velmi důležitá osvěta. V závěru se nachází další informace, rejstřík a klasicky tiráž a poděkování.

Titul je zdařile graficky provedený – moc se mi líbí, jak pracuje se zelenou barvou evokující přírodu a také je dobře členěn. A nádherné fotografie těchto jedinečných čtyřnohých stvoření jsou opravdovou třešničkou na dortu, a to od fotografie na titulní straně po ty nejmenšího formátu. Malou výtku si zaslouží jen svislé popisy, které se mi jevily jako velmi nepraktické.BANNER_3_210x210_fcb_Vlci_300dpi_CMYK

Nejsem si úplně jistá, jestli kniha zaujme tak malé čtenáře (ty vedené k lásce k přírodě rozhodně), ale já si ji moc užila a dozvěděla se spoustu nových informací. Zaujalo mě například, že vlci jsou schopni slyšet vytí jiného vlka na vzdálenost šest kilometrů a při dobrých podmínkách až 10 kilometrů nebo že jejich teritoria mají v Německu průměrnou rozlohu 200 km čtverečných. „Pro srovnání: Kolín nad Rýnem se rozkládá na ploše 400 km2. Žije v něm více než milion lidí, ale bylo by zde místo jen pro dvě vlčí smečky,“ píše se na straně 43.

Axel Gomille – zoolog, režisér, autor knih a úspěšný fotograf se už několik let vydává mezi volně žijící vlky po celém Německu. Pozoruje je a jejich život zachycuje na jedinečných snímcích. Jeho fotky vlků vás uchvátí a díky nim nahlédnete do života těchto fascinujících zvířat, jako byste se ocitli v jejich bezprostřední blízkosti.

© Jana Langerová, Kultura21

Design Shoptak.cz | Platforma Shoptet