Kouzelná cesta k Poslední řece

V nakladatelství KAZDA vyšla nyní v září kniha Cesta k poslední řece. Původně jsem si myslela, že jde o běžnou dětskou dobrodružnou knihu, ale nakonec mě opravdu pohltila.

 Banner_3_2048x2048_FB_Posledni_reka_72dpi_RGB

V předmluvě se od autora knihy Teddyho Keena čtenáři dozví, že v roce 2014 v odlehlé části Amazonie učinili s kolegy nečekaný objev: našli jsme zapečetěnou schránku plnou map, deníků,

skicáků a dalších dokumentů, které patřily neznámému umělci a dobrodruhovi, jehož identita dodnes zůstává neodhalena. Autor poté tento poklad vzal s sebou do Londýna a začal společně s nakladatelským týmem pracovat na digitálním restaurování původních ilustrací a nápisů, aby mohli světu přinést příběh Neznámého dobrodruha. Teddy Keen se také vydal do Amazonie, aby našel Poslední řeku a odhalil pravdu. Potvrdil tak, že popisované pohoří je skutečné, ale v souladu s přístupem Neznámého dobrodruha neprozradí jeho přesnou lokalitu. Zároveň je připraven stále pátrat po identitě Neznámého dobrodruha. Více najdete na webu https://www.theunknownadventurer.com/

 

Stránky knihy tedy vycházejí z deníkových zápisků a obsahují kromě textu také až neuvěřitelné realistické ilustrace. Mnoho zvířat je tu detailně rozkresleno a nad detaily mi opravdu zůstával rozum stát. Mnohdy ani fotografie nejsou tak věrné, a navíc jsou zde používány barvy příjemné pro oko.

Co se týče vyprávění, tak to je také moc zajímavé a napínavé. Členy expedice je Neznámý dobrodruh a také Bibi. Ta má podle něj dovednosti pro přežití v džungli a jejím cílem je odhalit nějaké nové druhy živočichů. Každý z nich je jiný, ale společně nějak fungují. Bylo pro mě překvapivé, kolik toho dobrodruh oproti Bibi „schytal“ nejen od různého hmyzu. Pravdou však je, že oba měli často namále a já jim při čtení hodně fandila.

Kromě toho, že jsem byla fascinována ilustracemi i příběhem celkově, tak mě zaujalo také několik nových věcí, co jsem na stránkách mohla zjistit. Například jsem neznala popisovanou rybu - trahira cayenského (Hoplias aimara) – u které se vyvinula schopnost dýchat na souši a je známá tím, že se dokáže plazit pomocí prsních ploutví a podobně jako Neznámého dobrodruha mě zaujalo, jak je v přírodě vše propojené.

Cesta k poslední řece je opravdu unikátní kniha a už teď se moc těším na další objevenou příručku s názvem The Lost Book of Adventure (Ztracená kniha dobrodružství), která byla přeložena do řady jazyků a brzy by měla vyjít i česky.

Teddy Keen je redaktorem a sestavovatelem Ztracené knihy dobrodružství – objevených děl a ilustrací Neznámého dobrodruha. V roce 2014 během cesty do Amazonie narazil Teddy, sám ilustrátor a outdoorový nadšenec, v odlehlé chatě na břehu řeky Jari na zapečetěný kovový kontejner. Ukázalo se, že jejím obsahem je celoživotní dílo neznámého umělce dobrodruha. Vedle zápisníků, skicáků a dalších věcí se nacházel dopis, který byl podle všeho napsán ve prospěch dvou mladých členů rodiny. Kufr i s obsahem byl odeslán zpět do Velké Británie. Díky svým outdoorovým znalostem strávil Teddy s týmem odborníků poslední dva roky restaurováním, následným sestavením a úpravou pokladu dobrodružných znalostí do podoby knihy, kterou si může prohlédnout celý svět.
 Teddy žije se svou rodinou v Londýně.

© Jana Langerová, Kultura21.cz

Design Shoptak.cz | Platforma Shoptet