Kůň - láska i závislost je netradiční knihou nejen pro koňaře

V nakladatelství KAZDA vyšla kniha s názvem Kůň - láska i závislost a podle anotace se pohybuje mezi životopisem, esejem a průvodcem. kazda-banner-Kůň----2048-x-2048-px---01

 Autorkou knihy je německá spisovatelka Juli Zeh známá především pro své romány. Zde se však představuje v úplně jiném světě – jako milovnice koní. To možná není úplně správné pojmenování, protože pro ni jsou koně součástí života, takže nejde mluvit jen o hobby nebo vášni, ale přímo životním stylu.

V knize se nejprve zabývá tím, jak jako malá chtěla mít svého vlastního koně s co pro to vše dělala. Poté popisuje radosti i útrapy s vlastním koněm a další etapy z takového života. Na následujících stránkách už je více spíše praktická než osobní, věnuje se zaříkávání koní, jejich výcviku nebo i komunikaci s koňmi. Mně hodně zajímavá a pro mnohé jistě poučná přišla kapitola nazvaná Ženy koňařky a muží a hodně se mi líbil závěr knihy, kde Juli na stránkách hovoří o jejím psaní a také hledání identity.

Osobně mám ke koňům především respekt, jako malá jsem na nich několikrát seděla na nějaké akci a jednu dobu jsme se sestrou a tátou trávili každou neděli na dostizích.  Tato velká zvířata s vlastní hlavou se mi líbí, ale stačí mi se na ně dívat z povzdálí. Proto mě zajímalo, co mi kniha o lásce ke koňům může přinést. Nakonec jsem se velmi brzy začetla, Juli Zeh mi byla sympatická a líbil se mi i styl, jakým se vyjadřuje. Bylo vidět, že už má leccos odpsáno, ale na druhou stranu nikomu nic necpe. Ocenila jsem také různé narážky na popkulturní díla jako je Matrix nebo níže zmíněné Hvězdné války.

 „Není divu, že se koně postupně objevují i v koučinku. Zvláště v oblasti manažerského tréninku jsou neuplatní čtyřnozí tvorové velmi oblíbení. Okamžitě zaregistrují, když někdo něco jen předstírá, anebo vyzařuje přirozené sebevědomí. Kdo by si ve velkém byznysu nepřál dát pohým nadechnutím svého protějšku najevo, kdo je tu šéf? Koně především dokazují, že při tom nezáleží na dominanci, ale na respektu. Jak si ho získat, jak ho projevit. To je poučení nedocenitelné hodnoty. Umět kontrolovat své ego nakonec prospívá jezdci, manažerovi, umělci nebo Jediovi.” (str. 113)

kazda-banner-Kůň----2048-x-2048-px---04I když se mi titul Kůň - láska i závislost líbil a přečetla jsem si jej se zájmem a dozvěděla se i něco nového, nejvíce jej ocení právě lidé z „koňského“ světa. Ti nejlépe pochopí autorčiny pocity a určitě se na mnoha stránkách i najdou. Rozhodně by si tak knihu neměli nechat ujít!

Juli Zeh - (1974) patří k nejoceňovanějším současným německým spisovatelkám a dobře známá je také českým čtenářům. První eseje publikovala v časopisech už při studiu mezinárodního práva a velkou pozornost na sebe strhla svou prvotinou Orli a andělé z roku 2001 (česky 2004). Její knihy a články jsou stále mezinárodně oceňovány a vycházejí po celém světě. Její poslední román Über Menschen (O lidech) z roku 2021 se v Německu umístil na žebříčku nejprodávanějších knih. V současnosti žije se svým mužem a dvěma dětmi v malé obci v severním Německu.

Design Shoptak.cz | Platforma Shoptet